Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av nordfk.se.
Läs mer om cookies på nordfk.se.

Kurser

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
CARNEGIE LOCK-IN OFFENSIV 6
* Senast uppdaterad:2020-08-04
Volatilitet beskriver hur mycket underliggande tillgång svängt upp och ned över en viss tidsperiod. Oftast så innebär oförväntad nedgång en högre volatilitet och perioder av uppgång lägre volatilitet. På så sätt är en investeringsstrategi att investera med lågt deltagande i perioder av nedgång och högt deltagande vid perioder av uppgång. Denna produkt erbjuder att investera i en underliggande fond med hjälp av en sådan strategi. I tillägg så erbjuder produkten att i jämna intervall om 5 % låsa in uppnådd kursnivå (över Startkurs) samt skydda en del av investeringen till förfall oavsett kursnivå för underliggande.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2127144611
6 maj 2020
6 maj 2025
18,29 %

CARNEGIE SKYDD 6
* Senast uppdaterad:2020-08-04
Volatilitet beskriver hur mycket underliggande tillgång svängt upp och ned över en viss tidsperiod. Oftast så innebär oförväntad nedgång en högre volatilitet och perioder av uppgång lägre volatilitet. På så sätt är en investeringsstrategi att investera med lågt deltagande i perioder av nedgång och högt deltagande vid perioder av uppgång. Denna produkt erbjuder att investera i en underliggande fond med hjälp av en sådan strategi. I tillägg så erbjuder produkten att i jämna intervall om 5 % låsa in uppnådd kursnivå (över Startkurs) samt skydda en del av investeringen till förfall oavsett kursnivå för underliggande.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2127144884
6 maj 2020
6 maj 2025
110,44 %

CASE SAFE PLAY DEFENSIV 3, 60,6 SKYDD
* Senast uppdaterad:2020-08-04
Placeringen ger exponering med hävstång mot en strategi kopplat till CASE:s företagsobligationsfond Safe Play.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2019295471
1 oktober 2019
1 oktober 2024
15,14 %

CASE SAFE PLAY DEFENSIV 4, 57,14 SKYDD
* Senast uppdaterad:2020-07-28
Placeringen ger exponering med hävstång mot en strategi kopplat till CASE:s företagsobligationsfond Safe Play.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2051030745
15 november 2019
15 november 2024
17,72 %

CASE SAFE PLAY DEFENSIV 5, 57,14% SKYDD
* Senast uppdaterad:2020-08-04
Placeringen ger exponering med hävstång mot en strategi kopplat till CASE:s företagsobligationsfond Safe Play.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2070340968
23 december 2019
2 januari 2025
12,81 %

CASE SAFE PLAY DEFENSIV 6, 57,14% SKYDD
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2112786251
16 mars 2020
17 mars 2025
17,01 %

CASE SAFE PLAY OFFENSIV 4, 40% SKYDD
* Senast uppdaterad:2020-07-28
Placeringen ger exponering med hävstång mot en strategi kopplat till CASE:s företagsobligationsfond Safe Play.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2051030661
15 november 2019
15 november 2024
12,73 %

CASE SAFE PLAY OFFENSIV 5, 40% SKYDD
* Senast uppdaterad:2020-08-04
Placeringen ger exponering med hävstång mot en strategi kopplat till CASE:s företagsobligationsfond Safe Play.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2070340885
23 december 2019
2 januari 2025
9,26 %

CASE SAFE PLAY OFFENSIV 6, 40% SKYDD
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2112786335
16 mars 2020
17 mars 2025
11,94 %

EUROPA HIGH YIELD
Exane Finance
* Senast uppdaterad:2020-08-04
Företagsobligationsmarknaden har under senare tid erbjudit större möjlighet för företag att finansiera sig. Denna placering erbjuder en exponering kopplad till hur 75 europeiska high yield företag klarar sina åtaganden. Historiskt har en klar majoritet av bolagen klarat sig väl. Med rådande ränteläge kan detta vara en intressant investering. Certifikatet erbjuder möjligheten till hög kupong, men har också en tydlig riskbild, där det finns risk att hela det investerade beloppet kan gå förlorat.

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0304152934
Exane Finance
6 januari 2016
5 januari 2021
97,67 %

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
RSS GÄVLE SÄTRA
* Senast uppdaterad:2017-02-28

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009664311
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

RSS GÄVLE STRAND
* Senast uppdaterad:2017-04-06

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009806375
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

AUTOCALL SEARS HOLDINGS CORP.
* Senast uppdaterad:2017-08-24

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0360188996
23 maj 2017
24 november 2017
103,14 %

RSS GÄVLE
* Senast uppdaterad:2016-06-29

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0008613699
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

RSS NYKÖPING
* Senast uppdaterad:2017-02-14

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009606536
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

WARRANT VÄRLDEN 2
* Senast uppdaterad:2020-04-27

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758185
28 april 2017
28 april 2020
0,34 %

WARRANT USA INFRASTRUKTUR 3
* Senast uppdaterad:2020-05-05

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758235
4 maj 2017
5 maj 2020
8,46 %

AUTOCALL RÅVARUBOLAG COMEBACK 2
* Senast uppdaterad:2017-04-05

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0325713045
4 juli 2016
5 juli 2021
100,52 %
0,00% Avslutad

FILAGO

ISIN
Start datum
Slutdatum
Långsiktigt värde (LTV)

NO0010790157
1 januari 2014
1 januari 2029

ASPECT PROPERTIES
* Senast uppdaterad:2019-04-26

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009995236
1 januari 2013
1 januari 2028
64,00 %

Namn Länk
Aktie-Ansvar http://www.aktieansvar.se/
Alfakraft Quantitative Hedge Funds http://alfakraft.se/
Alfred Berg http://www.alfredberg.se/
Alpcot & Partners http://www.alpcotpartners.se/
Arctic https://www.arctic.com/afm/en/department/arctic-funds
Ascensus
Atlant Fonder http://www.atlantfonder.se/
Catella https://www.catella.com/sv/Sverige/
CB Fonder http://www.cbfonder.se/
Cicero Fonder http://www.cicerofonder.se/
Cliens http://www.cliens.se/
Coeli https://coeli.se/
CWorldWide http://cworldwide.com/se
Danske Invest http://www.danskeinvest.se
Deutsche Asset & Wealth Management https://deutscheam.com/en-us/
Didner & Gerge http://www.didnergerge.se/
DNB https://www.dnb.se/se/sv/fonder.html
Enter Fonder https://www.enterfonder.se/
Fondita http://www.fondita.com/en
Franklin Templeton https://www.franklintempleton.se/en_SE/investor/home
Global Evolution http://www.globalevolution.com/
HealthInvest Partners http://www.healthinvest.se/
Holberg Fonder http://holbergfondene.no/se/
IKC http://www.ikcfonder.se/
Isec http://www.isec.com/
Kreditfonden https://kreditfonden.se/
Lancelot Asset Management AB http://www.lancelot.se/fonder
Lannebo Fonder http://www.lannebofonder.se/
Lynx http://www.lynxhedge.se/
Merrant http://www.merrant.se/
Mobilis Kapitalförvaltning http://www.mobiliskapital.se/
Movestic Liv & Pension https://www.movestic.se/
Naventi https://www.naventi.se/
Nordic Cross https://www.nordiccross.com/
Norron Asset Management http://www.norron.com/sv/
Odin Fonder http://odinfonder.se/
OPM http://www.optimized.se/
Pareto Asset Management https://paretoam.com/sv/sverige/
PineBridge https://www.pinebridge.com/
Prestige Funds https://www.prestigefunds.com/
Prior Nilsson http://www.pnfonder.se/se
QQM https://www.qqm.se/
Sector Gamma http://sectorgamma.no/
Sensor http://www.sensorfonder.se/sv.aspx
Sparinvest http://www.sparinvest.se/
Spiltan Fonder http://www.spiltanfonder.se/
SPP Fonder https://www.sppfonder.se/
Strategisk Kapitalförvaltning http://strategiskkf.se/
Svenska Bostadsfonden http://www.sbfbostad.se/
Swedbank Robur https://www.swedbank.com/svenska/om-oss/dotterbolag/swedbank-robur/
Thyra Hedge Fund http://www.thyrahedge.se/
Tundra Fonder http://www.tundrafonder.se/welcome/
United Bankers http://unitedbankers.fi/sv/palvelut-ja-tuotteet/rahastot/
Ålandsbanken https://www.alandsbanken.se/
Öhman https://www.ohman.se