Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av nordfk.se.
Läs mer om cookies på nordfk.se.

Kurser

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
WARRANT SVENSKA SMÅBOLAG 1
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2132884581
15 maj 2020
15 maj 2025
21,73 %

WARRANT SVENSKA SMÅBOLAG DEFENSIV 1
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2141791561
15 maj 2020
15 maj 2025
39,31 %

WARRANT SVERIGE 10
EFG International
EFG International är en av Schweiz ledande förmögenhetsförvaltare med motsvarande 805 miljarder kronor under förvaltning. EFG har kontor i 18 länder och över 12 000 anställda.
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0259328166
EFG International
17 februari 2017
17 februari 2022
11,65 %

WARRANT SVERIGE 11
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758201
28 april 2017
28 april 2022
9,06 %

WARRANT SVERIGE 12
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758425
3 augusti 2017
3 augusti 2022
13,15 %

WARRANT SVERIGE 13
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758813
12 oktober 2017
12 oktober 2022
10,33 %

WARRANT SVERIGE 2
Leonteq Securities AG
Leonteq är en globalt ledande oberoende teknik- och servicepartner för strukturerade produkter med kontor i 9 länder och över 400 anställda. 2015 utfärdade banken globalt fler än 14000 strukturerade produkter och omsatte motsvarande 173 miljarder kronor. Största ägare är Schweiz föreningssparbanker.
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283721352
Leonteq Securities AG
10 mars 2016
10 mars 2021
24,55 %

WARRANT SVERIGE 3
EFG International
EFG International är en av Schweiz ledande förmögenhetsförvaltare med motsvarande 805 miljarder kronor under förvaltning. EFG har kontor i 18 länder och över 12 000 anställda.
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0259327002
EFG International
26 februari 2016
26 februari 2021
27,36 %

WARRANT SVERIGE 4
Notenstein Finance (Guernsey)
Notenstein Finance (Guernsey) Limited, St Peter Port, Guernsey (Rating: n/a, Supervisory Authority: FINMA, on a consolidated basis)
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283710975
Notenstein Finance (Guernsey)
26 april 2016
26 april 2021
25,93 %

WARRANT SVERIGE 5
Notenstein Finance (Guernsey)
Notenstein Finance (Guernsey) Limited, St Peter Port, Guernsey (Rating: n/a, Supervisory Authority: FINMA, on a consolidated basis)
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283711049
Notenstein Finance (Guernsey)
20 maj 2016
20 maj 2021
29,57 %

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
RSS GÄVLE SÄTRA
* Senast uppdaterad:2017-02-28

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009664311
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

RSS GÄVLE STRAND
* Senast uppdaterad:2017-04-06

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009806375
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

AUTOCALL SEARS HOLDINGS CORP.
* Senast uppdaterad:2017-08-24

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0360188996
23 maj 2017
24 november 2017
103,14 %

RSS GÄVLE
* Senast uppdaterad:2016-06-29

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0008613699
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

RSS NYKÖPING
* Senast uppdaterad:2017-02-14

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009606536
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

WARRANT VÄRLDEN 2
* Senast uppdaterad:2020-04-27

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758185
28 april 2017
28 april 2020
0,34 %

WARRANT USA INFRASTRUKTUR 3
* Senast uppdaterad:2020-05-05

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758235
4 maj 2017
5 maj 2020
8,46 %

AUTOCALL RÅVARUBOLAG COMEBACK 2
* Senast uppdaterad:2017-04-05

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0325713045
4 juli 2016
5 juli 2021
100,52 %
0,00% Avslutad

FILAGO

ISIN
Start datum
Slutdatum
Långsiktigt värde (LTV)

NO0010790157
1 januari 2014
1 januari 2029

ASPECT PROPERTIES
* Senast uppdaterad:2019-04-26

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009995236
1 januari 2013
1 januari 2028
64,00 %

Namn Länk
Aktie-Ansvar http://www.aktieansvar.se/
Alfakraft Quantitative Hedge Funds http://alfakraft.se/
Alfred Berg http://www.alfredberg.se/
Alpcot & Partners http://www.alpcotpartners.se/
Arctic https://www.arctic.com/afm/en/department/arctic-funds
Ascensus
Atlant Fonder http://www.atlantfonder.se/
Catella https://www.catella.com/sv/Sverige/
CB Fonder http://www.cbfonder.se/
Cicero Fonder http://www.cicerofonder.se/
Cliens http://www.cliens.se/
Coeli https://coeli.se/
CWorldWide http://cworldwide.com/se
Danske Invest http://www.danskeinvest.se
Deutsche Asset & Wealth Management https://deutscheam.com/en-us/
Didner & Gerge http://www.didnergerge.se/
DNB https://www.dnb.se/se/sv/fonder.html
Enter Fonder https://www.enterfonder.se/
Fondita http://www.fondita.com/en
Franklin Templeton https://www.franklintempleton.se/en_SE/investor/home
Global Evolution http://www.globalevolution.com/
HealthInvest Partners http://www.healthinvest.se/
Holberg Fonder http://holbergfondene.no/se/
IKC http://www.ikcfonder.se/
Isec http://www.isec.com/
Kreditfonden https://kreditfonden.se/
Lancelot Asset Management AB http://www.lancelot.se/fonder
Lannebo Fonder http://www.lannebofonder.se/
Lynx http://www.lynxhedge.se/
Merrant http://www.merrant.se/
Mobilis Kapitalförvaltning http://www.mobiliskapital.se/
Movestic Liv & Pension https://www.movestic.se/
Naventi https://www.naventi.se/
Nordic Cross https://www.nordiccross.com/
Norron Asset Management http://www.norron.com/sv/
Odin Fonder http://odinfonder.se/
OPM http://www.optimized.se/
Pareto Asset Management https://paretoam.com/sv/sverige/
PineBridge https://www.pinebridge.com/
Prestige Funds https://www.prestigefunds.com/
Prior Nilsson http://www.pnfonder.se/se
QQM https://www.qqm.se/
Sector Gamma http://sectorgamma.no/
Sensor http://www.sensorfonder.se/sv.aspx
Sparinvest http://www.sparinvest.se/
Spiltan Fonder http://www.spiltanfonder.se/
SPP Fonder https://www.sppfonder.se/
Strategisk Kapitalförvaltning http://strategiskkf.se/
Svenska Bostadsfonden http://www.sbfbostad.se/
Swedbank Robur https://www.swedbank.com/svenska/om-oss/dotterbolag/swedbank-robur/
Thyra Hedge Fund http://www.thyrahedge.se/
Tundra Fonder http://www.tundrafonder.se/welcome/
United Bankers http://unitedbankers.fi/sv/palvelut-ja-tuotteet/rahastot/
Ålandsbanken https://www.alandsbanken.se/
Öhman https://www.ohman.se