Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av nordfk.se.
Läs mer om cookies på nordfk.se.

Kurser

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
WARRANT CASE SAFE PLAY 3
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2019295802
1 oktober 2019
1 oktober 2024
6,07 %

WARRANT CASE SAFE PLAY 4
* Senast uppdaterad:2020-07-28

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2051030588
15 november 2019
15 november 2024
7,74 %

WARRANT CASE SAFE PLAY 5
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2070341008
2 januari 2020
2 januari 2025
4,87 %

WARRANT EUROPEISKA SMÅBOLAG
Notenstein Finance (Guernsey)
Notenstein Finance (Guernsey) Limited, St Peter Port, Guernsey (Rating: n/a, Supervisory Authority: FINMA, on a consolidated basis)
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283711072
Notenstein Finance (Guernsey)
20 maj 2016
20 maj 2021
21,42 %

WARRANT EUROPEISKA SMÅBOLAG 1.1
Notenstein Finance (Guernsey)
Notenstein Finance (Guernsey) Limited, St Peter Port, Guernsey (Rating: n/a, Supervisory Authority: FINMA, on a consolidated basis)
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283711056
Notenstein Finance (Guernsey)
12 april 2016
12 april 2021
22,74 %

WARRANT FINGERPRINT
Notenstein Finance (Guernsey)
Notenstein Finance (Guernsey) Limited, St Peter Port, Guernsey (Rating: n/a, Supervisory Authority: FINMA, on a consolidated basis)
* Senast uppdaterad:2020-06-05

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283710983
Notenstein Finance (Guernsey)
26 april 2016
26 april 2021
0,02 %

WARRANT FONDER
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS1678890697
12 oktober 2017
12 oktober 2020
10,37 %

WARRANT NORSKE SELSKAPER
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

GB00BMFJGQ38
28 maj 2020
30 maj 2023
1176,00 SEK

WARRANT PARETO NORDIC CORPORATE BOND
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS1927072774
13 mars 2019
15 mars 2024
8,32 %

WARRANT SAFE PLAY 6
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2096788539
16 mars 2020
17 mars 2025
7,92 %

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
RSS GÄVLE SÄTRA
* Senast uppdaterad:2017-02-28

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009664311
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

RSS GÄVLE STRAND
* Senast uppdaterad:2017-04-06

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009806375
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

AUTOCALL SEARS HOLDINGS CORP.
* Senast uppdaterad:2017-08-24

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0360188996
23 maj 2017
24 november 2017
103,14 %

RSS GÄVLE
* Senast uppdaterad:2016-06-29

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0008613699
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

RSS NYKÖPING
* Senast uppdaterad:2017-02-14

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009606536
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

WARRANT VÄRLDEN 2
* Senast uppdaterad:2020-04-27

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758185
28 april 2017
28 april 2020
0,34 %

WARRANT USA INFRASTRUKTUR 3
* Senast uppdaterad:2020-05-05

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758235
4 maj 2017
5 maj 2020
8,46 %

AUTOCALL RÅVARUBOLAG COMEBACK 2
* Senast uppdaterad:2017-04-05

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0325713045
4 juli 2016
5 juli 2021
100,52 %
0,00% Avslutad

FILAGO

ISIN
Start datum
Slutdatum
Långsiktigt värde (LTV)

NO0010790157
1 januari 2014
1 januari 2029

WARRANT VÄRLDEN 3
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758714
4 augusti 2017
4 augusti 2020
7,83 %

Namn Länk
Aktie-Ansvar http://www.aktieansvar.se/
Alfakraft Quantitative Hedge Funds http://alfakraft.se/
Alfred Berg http://www.alfredberg.se/
Alpcot & Partners http://www.alpcotpartners.se/
Arctic https://www.arctic.com/afm/en/department/arctic-funds
Ascensus
Atlant Fonder http://www.atlantfonder.se/
Catella https://www.catella.com/sv/Sverige/
CB Fonder http://www.cbfonder.se/
Cicero Fonder http://www.cicerofonder.se/
Cliens http://www.cliens.se/
Coeli https://coeli.se/
CWorldWide http://cworldwide.com/se
Danske Invest http://www.danskeinvest.se
Deutsche Asset & Wealth Management https://deutscheam.com/en-us/
Didner & Gerge http://www.didnergerge.se/
DNB https://www.dnb.se/se/sv/fonder.html
Enter Fonder https://www.enterfonder.se/
Fondita http://www.fondita.com/en
Franklin Templeton https://www.franklintempleton.se/en_SE/investor/home
Global Evolution http://www.globalevolution.com/
HealthInvest Partners http://www.healthinvest.se/
Holberg Fonder http://holbergfondene.no/se/
IKC http://www.ikcfonder.se/
Isec http://www.isec.com/
Kreditfonden https://kreditfonden.se/
Lancelot Asset Management AB http://www.lancelot.se/fonder
Lannebo Fonder http://www.lannebofonder.se/
Lynx http://www.lynxhedge.se/
Merrant http://www.merrant.se/
Mobilis Kapitalförvaltning http://www.mobiliskapital.se/
Movestic Liv & Pension https://www.movestic.se/
Naventi https://www.naventi.se/
Nordic Cross https://www.nordiccross.com/
Norron Asset Management http://www.norron.com/sv/
Odin Fonder http://odinfonder.se/
OPM http://www.optimized.se/
Pareto Asset Management https://paretoam.com/sv/sverige/
PineBridge https://www.pinebridge.com/
Prestige Funds https://www.prestigefunds.com/
Prior Nilsson http://www.pnfonder.se/se
QQM https://www.qqm.se/
Sector Gamma http://sectorgamma.no/
Sensor http://www.sensorfonder.se/sv.aspx
Sparinvest http://www.sparinvest.se/
Spiltan Fonder http://www.spiltanfonder.se/
SPP Fonder https://www.sppfonder.se/
Strategisk Kapitalförvaltning http://strategiskkf.se/
Svenska Bostadsfonden http://www.sbfbostad.se/
Swedbank Robur https://www.swedbank.com/svenska/om-oss/dotterbolag/swedbank-robur/
Thyra Hedge Fund http://www.thyrahedge.se/
Tundra Fonder http://www.tundrafonder.se/welcome/
United Bankers http://unitedbankers.fi/sv/palvelut-ja-tuotteet/rahastot/
Ålandsbanken https://www.alandsbanken.se/
Öhman https://www.ohman.se