Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av nordfk.se.
Läs mer om cookies på nordfk.se.

Kurser

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
AUTOCALL EUROPEISKA BANKER 2
EFG International
EFG International är en av Schweiz ledande förmögenhetsförvaltare med motsvarande 805 miljarder kronor under förvaltning. EFG har kontor i 18 länder och över 12 000 anställda.
* Senast uppdaterad:2017-06-14

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0340807715
EFG International
14 december 2016
14 juni 2018
99,69 %

AUTOCALL EUROPEISKE VERDIAKSJER
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

NO0010848245
24 april 2019
24 april 2024
72,22 %

AUTOCALL KINESISKA BOLAG LT 2
Commerzbank
Commerzbank är Tysklands näst största bank och en av Europas ledande finansiella institutioner. Genom förvärvet av Dresdner Bank 2009 har Commerzbank stärkt sin ställning som en av Europas ledande banker. Banken har över 15 miljoner kunder världen över och är en av Tysklands ledande kapitalförvaltare. Största ägaren är den Tyska Staten med ett innehav av 17%.
* Senast uppdaterad:2018-02-06
Med AUTOCALL KINESISKA BOLAG LOW TRIGGER 2 har du möjlighet att ta del av framtida avkastning på fyra kinesiska aktier vid stigande kurser. Underliggande tillgångar är Baidu, ZTE, Lenovo och Geelys aktier. Denna placering kan med viss sannolikhet ge skydd i vikande marknader. Placeringen har en årligt ackumulerande kupong om indikativt 11 % oavsett utveckling av underliggande aktier. Ackumulerande kuponger betalas ut vid förtidsinlösen alternativt vid placeringens slutdag i det fall samtliga underliggande aktier är på eller över 75 % av sina startkurser (inlösenbarriär). Placeringen har en löptid på maximalt 3 år.

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

DE000CZ372E3
Commerzbank
1 januari 2013
1 januari 2028
3302,34 SEK

AUTOCALL NORSKE SELSKAPER
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

NO0010869555
20 december 2019
20 december 2024
78,91 %

AUTOCALL SVENSKA BANKER 1904
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS1968423902
3 maj 2019
3 maj 2024
93,53 %

AUTOCALL SVENSKA BANKER 1909
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2027821912
23 september 2019
23 september 2024
98,36 %

AUTOCALL SVENSKA BANKER 2
EFG International
EFG International är en av Schweiz ledande förmögenhetsförvaltare med motsvarande 805 miljarder kronor under förvaltning. EFG har kontor i 18 länder och över 12 000 anställda.
* Senast uppdaterad:2020-08-11

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0353277426
EFG International
16 februari 2017
16 februari 2022
63,77 %

CARNEGIE CORP. BOND LOCK-IN
* Senast uppdaterad:2020-08-11
Placeringen ger exponering med hävstång mot en strategi kopplat till Carnegie Corporate Bond.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS1957332957
7 maj 2019
7 maj 2024
6,89 %

CARNEGIE CORP. BOND LOCK-IN 2
* Senast uppdaterad:2020-08-11
Placeringen ger exponering med hävstång mot en strategi kopplat till Carnegie Corporate Bond.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS1980057548
27 juni 2019
27 juni 2024
7,08 %

CARNEGIE CORP. BOND LOCK-IN 3
* Senast uppdaterad:2020-08-11
Placeringen ger exponering med hävstång mot en strategi kopplat till Carnegie Corporate Bond.

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

XS2019398952
17 september 2019
17 september 2024
6,89 %

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
RSS GÄVLE SÄTRA
* Senast uppdaterad:2017-02-28

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009664311
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

RSS GÄVLE STRAND
* Senast uppdaterad:2017-04-06

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009806375
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

AUTOCALL SEARS HOLDINGS CORP.
* Senast uppdaterad:2017-08-24

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0360188996
23 maj 2017
24 november 2017
103,14 %

RSS GÄVLE
* Senast uppdaterad:2016-06-29

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0008613699
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

RSS NYKÖPING
* Senast uppdaterad:2017-02-14

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009606536
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

WARRANT VÄRLDEN 2
* Senast uppdaterad:2020-04-27

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758185
28 april 2017
28 april 2020
0,34 %

WARRANT USA INFRASTRUKTUR 3
* Senast uppdaterad:2020-05-05

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758235
4 maj 2017
5 maj 2020
8,46 %

AUTOCALL RÅVARUBOLAG COMEBACK 2
* Senast uppdaterad:2017-04-05

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0325713045
4 juli 2016
5 juli 2021
100,52 %
0,00% Avslutad

FILAGO

ISIN
Start datum
Slutdatum
Långsiktigt värde (LTV)

NO0010790157
1 januari 2014
1 januari 2029

WARRANT VÄRLDEN 3
* Senast uppdaterad:2020-08-04

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758714
4 augusti 2017
4 augusti 2020
7,83 %

Namn Länk
Aktie-Ansvar http://www.aktieansvar.se/
Alfakraft Quantitative Hedge Funds http://alfakraft.se/
Alfred Berg http://www.alfredberg.se/
Alpcot & Partners http://www.alpcotpartners.se/
Arctic https://www.arctic.com/afm/en/department/arctic-funds
Ascensus
Atlant Fonder http://www.atlantfonder.se/
Catella https://www.catella.com/sv/Sverige/
CB Fonder http://www.cbfonder.se/
Cicero Fonder http://www.cicerofonder.se/
Cliens http://www.cliens.se/
Coeli https://coeli.se/
CWorldWide http://cworldwide.com/se
Danske Invest http://www.danskeinvest.se
Deutsche Asset & Wealth Management https://deutscheam.com/en-us/
Didner & Gerge http://www.didnergerge.se/
DNB https://www.dnb.se/se/sv/fonder.html
Enter Fonder https://www.enterfonder.se/
Fondita http://www.fondita.com/en
Franklin Templeton https://www.franklintempleton.se/en_SE/investor/home
Global Evolution http://www.globalevolution.com/
HealthInvest Partners http://www.healthinvest.se/
Holberg Fonder http://holbergfondene.no/se/
IKC http://www.ikcfonder.se/
Isec http://www.isec.com/
Kreditfonden https://kreditfonden.se/
Lancelot Asset Management AB http://www.lancelot.se/fonder
Lannebo Fonder http://www.lannebofonder.se/
Lynx http://www.lynxhedge.se/
Merrant http://www.merrant.se/
Mobilis Kapitalförvaltning http://www.mobiliskapital.se/
Movestic Liv & Pension https://www.movestic.se/
Naventi https://www.naventi.se/
Nordic Cross https://www.nordiccross.com/
Norron Asset Management http://www.norron.com/sv/
Odin Fonder http://odinfonder.se/
OPM http://www.optimized.se/
Pareto Asset Management https://paretoam.com/sv/sverige/
PineBridge https://www.pinebridge.com/
Prestige Funds https://www.prestigefunds.com/
Prior Nilsson http://www.pnfonder.se/se
QQM https://www.qqm.se/
Sector Gamma http://sectorgamma.no/
Sensor http://www.sensorfonder.se/sv.aspx
Sparinvest http://www.sparinvest.se/
Spiltan Fonder http://www.spiltanfonder.se/
SPP Fonder https://www.sppfonder.se/
Strategisk Kapitalförvaltning http://strategiskkf.se/
Svenska Bostadsfonden http://www.sbfbostad.se/
Swedbank Robur https://www.swedbank.com/svenska/om-oss/dotterbolag/swedbank-robur/
Thyra Hedge Fund http://www.thyrahedge.se/
Tundra Fonder http://www.tundrafonder.se/welcome/
United Bankers http://unitedbankers.fi/sv/palvelut-ja-tuotteet/rahastot/
Ålandsbanken https://www.alandsbanken.se/
Öhman https://www.ohman.se