Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av nordfk.se.
Läs mer om cookies på nordfk.se.

Kurser

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
WARRANT SVERIGE 7
Notenstein Finance (Guernsey)
Notenstein Finance (Guernsey) Limited, St Peter Port, Guernsey (Rating: n/a, Supervisory Authority: FINMA, on a consolidated basis)
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283711593
Notenstein Finance (Guernsey)
25 augusti 2016
25 augusti 2021
23,14 %

WARRANT SVERIGE 8
Notenstein Finance (Guernsey)
Notenstein Finance (Guernsey) Limited, St Peter Port, Guernsey (Rating: n/a, Supervisory Authority: FINMA, on a consolidated basis)
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283711700
Notenstein Finance (Guernsey)
18 oktober 2016
18 oktober 2021
19,39 %

WARRANT SVERIGE 9
Raiffeisen
Raiffeisen Switzerland Cooperative, St. Gallen, Switzerland
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283711759
Raiffeisen
21 december 2016
21 december 2021
14,75 %

WARRANT SVERIGE POTENTIAL
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0283710991
15 april 2016
15 april 2021
12,21 %

WARRANT USA INFRASTRUKTUR
EFG International
EFG International är en av Schweiz ledande förmögenhetsförvaltare med motsvarande 805 miljarder kronor under förvaltning. EFG har kontor i 18 länder och över 12 000 anställda.
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0259328406
EFG International
15 februari 2017
14 februari 2020
27,15 %

WARRANT USA INFRASTRUKTUR 2
Raiffeisen
Raiffeisen Switzerland Cooperative, St. Gallen, Switzerland
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0344126633
Raiffeisen
3 mars 2017
3 mars 2020
27,57 %

WARRANT USA INFRASTRUKTUR 3
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758235
4 maj 2017
5 maj 2020
27,04 %

WARRANT VÄRLDEN
EFG International
EFG International är en av Schweiz ledande förmögenhetsförvaltare med motsvarande 805 miljarder kronor under förvaltning. EFG har kontor i 18 länder och över 12 000 anställda.
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0259327994
EFG International
16 februari 2017
14 februari 2020
20,08 %

WARRANT VÄRLDEN 2
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758185
28 april 2017
28 april 2020
20,40 %

WARRANT VÄRLDEN 3
* Senast uppdaterad:2020-01-24

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0338758714
4 augusti 2017
4 augusti 2020
14,74 %

Värde
En investering i strukturerade produkter kan ge en annan avkastning än en direktinvestering i underliggande tillgång. Under löptiden påverkas värdet på en strukturerad produkt av flera faktorer, bland annat underliggande marknadsutveckling, återstående löptid, förväntad framtida volatilitet, marknadsräntor, eventuella aktieutdelningar och emittentens upplåningskostnad. Förändringar i legala förutsättningar kan även påverka värdet
Nord namn
WARRANT SPANIEN
Commerzbank
Commerzbank är Tysklands näst största bank och en av Europas ledande finansiella institutioner. Genom förvärvet av Dresdner Bank 2009 har Commerzbank stärkt sin ställning som en av Europas ledande banker. Banken har över 15 miljoner kunder världen över och är en av Tysklands ledande kapitalförvaltare. Största ägaren är den Tyska Staten med ett innehav av 17%.
* Senast uppdaterad:2019-10-08

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

DE000CZ44QP0
Commerzbank
5 oktober 2016
7 oktober 2019
194,59 SEK

WARRANT OLJESERVICE
Notenstein Finance (Guernsey)
Notenstein Finance (Guernsey) Limited, St Peter Port, Guernsey (Rating: n/a, Supervisory Authority: FINMA, on a consolidated basis)
* Senast uppdaterad:2019-01-17

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0254609818
Notenstein Finance (Guernsey)
22 januari 2016
22 januari 2019
16,11 %

AUTOCALL EUROPA DUO
Leonteq Securities AG
Leonteq är en globalt ledande oberoende teknik- och servicepartner för strukturerade produkter med kontor i 9 länder och över 400 anställda. 2015 utfärdade banken globalt fler än 14000 strukturerade produkter och omsatte motsvarande 173 miljarder kronor. Största ägare är Schweiz föreningssparbanker.
* Senast uppdaterad:2017-12-18

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0337052978
Leonteq Securities AG
15 december 2016
15 december 2021
110,04 %

SHC AVESTA
SHC Avesta AB
SHC Avesta AB, org.nr 559021-6387
* Senast uppdaterad:2016-10-07

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009143548
SHC Avesta AB
1 januari 2012
1 januari 2027
100,00 %

SÄTRA FÖRVALTNING
Sätra Förvaltnings AB
Sätra Förvaltnings AB, org.nr 559015-9298
* Senast uppdaterad:2016-10-07
Sätra Förvaltning har grundats av Curt Ahnström som har lång erfarenhet inom fastighetsförvaltning och fastighetsutveckling. Genom det nybildade bolaget Sätra Förvaltning AB, som är Curts senaste projekt, kommer han att förvärva fastigheterna Djursätra 3 och Högsätra 10 i stadsdelen Sätra i Stockholms stad. Sätra Förvaltning kommer genom dotterbolag förvärva två fastigheter, Djursätra 3 och Högsätra 10. Högsätra är centrum fastigheten och Djursätra är en intill liggande fastighet som idag inrymmer bl a hotellverksamhet och en vårdcentral. Sätra har också erhållit ett bud på ena fastigheten, Djursätra 3, som kommer säljas direkt till GreenDoor Fastigheter AB.

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009155351
Sätra Förvaltnings AB
1 januari 2014
1 januari 2029
100,00 %

TRED HUDDINGE
Threestar Real Estate
Threestar Real Estate Development (publ), org.nr 556978-4258
* Senast uppdaterad:2016-10-15

ISIN
Emittent
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009161227
Threestar Real Estate
1 januari 2012
1 januari 2027
100,00 %
110.50%

RSS GÄVLE SÄTRA
* Senast uppdaterad:2017-02-28

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009664311
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

RSS GÄVLE STRAND
* Senast uppdaterad:2017-04-06

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0009806375
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

AUTOCALL SEARS HOLDINGS CORP.
* Senast uppdaterad:2017-08-24

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

CH0360188996
23 maj 2017
24 november 2017
103,14 %

RSS GÄVLE
* Senast uppdaterad:2016-06-29

ISIN
Start datum
Slutdatum
Värde *
Långsiktigt värde (LTV)

SE0008613699
1 januari 2013
1 januari 2028
100,00 %

Namn Länk
Aktie-Ansvar http://www.aktieansvar.se/
Alfakraft Quantitative Hedge Funds http://alfakraft.se/
Alfred Berg http://www.alfredberg.se/
Alpcot & Partners http://www.alpcotpartners.se/
Arctic https://www.arctic.com/afm/en/department/arctic-funds
Ascensus
Atlant Fonder http://www.atlantfonder.se/
Catella https://www.catella.com/sv/Sverige/
CB Fonder http://www.cbfonder.se/
Cicero Fonder http://www.cicerofonder.se/
Cliens http://www.cliens.se/
Coeli https://coeli.se/
CWorldWide http://cworldwide.com/se
Danske Invest http://www.danskeinvest.se
Deutsche Asset & Wealth Management https://deutscheam.com/en-us/
Didner & Gerge http://www.didnergerge.se/
DNB https://www.dnb.se/se/sv/fonder.html
Enter Fonder https://www.enterfonder.se/
Fondita http://www.fondita.com/en
Franklin Templeton https://www.franklintempleton.se/en_SE/investor/home
Global Evolution http://www.globalevolution.com/
HealthInvest Partners http://www.healthinvest.se/
Holberg Fonder http://holbergfondene.no/se/
IKC http://www.ikcfonder.se/
Isec http://www.isec.com/
Kreditfonden https://kreditfonden.se/
Lancelot Asset Management AB http://www.lancelot.se/fonder
Lannebo Fonder http://www.lannebofonder.se/
Lynx http://www.lynxhedge.se/
Merrant http://www.merrant.se/
Mobilis Kapitalförvaltning http://www.mobiliskapital.se/
Movestic Liv & Pension https://www.movestic.se/
Naventi https://www.naventi.se/
Nordic Cross https://www.nordiccross.com/
Norron Asset Management http://www.norron.com/sv/
Odin Fonder http://odinfonder.se/
OPM http://www.optimized.se/
Pareto Asset Management https://paretoam.com/sv/sverige/
PineBridge https://www.pinebridge.com/
Prestige Capital Management http://www.prestigefunds.com/
Prior Nilsson http://www.pnfonder.se/se
Sector Gamma http://sectorgamma.no/
Sensor http://www.sensorfonder.se/sv.aspx
Sparinvest http://www.sparinvest.se/
Spiltan Fonder http://www.spiltanfonder.se/
SPP Fonder https://www.sppfonder.se/
Strategisk Kapitalförvaltning http://strategiskkf.se/
Svenska Bostadsfonden http://www.sbfbostad.se/
Swedbank Robur https://www.swedbank.com/svenska/om-oss/dotterbolag/swedbank-robur/
Thyra Hedge Fund http://www.thyrahedge.se/
Tundra Fonder http://www.tundrafonder.se/welcome/
United Bankers http://unitedbankers.fi/sv/palvelut-ja-tuotteet/rahastot/
Ålandsbanken https://www.alandsbanken.se/
Öhman https://www.ohman.se